Badem Ezmeli Armutlu Tart

  1. Tart Hamuru; İyi bir tart hamuru yapmak için Biskin ve Alba yağı ile un ve pudra şekeri parmak ucuyla harmanlanıp, ufalanır. Daha sonra vanilya, su ve çatal ile çırpılmış bütün yumurtalar katılır. Tekrar parmak ucuyla yoğrularak hamur toparlanır. Bir gün üstü sarılı olarak buzdolabında bekletilir. Hamuru yoğurduktan sonra hemen merdane ile açmaya çalışılırsa hamur kolay açılmaz, parçalanır. Mecburiyet karşısında tartı tamamlamak için ek parçalar kullanılır.
  2. Bademli İç Dolgu; Acı badem esansı 1 çay kaşığı Alba yağı, pudra şekeri ile mikserde çalıştırılır, yumurtalar yedirilir. Önce badem esansı, sonra toz badem ve un ilave edilir. 1- 2 dakika sonra mikserden alınır.
  3. Pastacı Kreması; Mikserde pastacı kreması soğuk su ile çırpılır. 15 dakika dinlendirilir sonra tekrar kısa bir süre daha çırpılır içine sıvı şanti katılır. 1 dakika sonra mikserden alınır.
  4. Tart hamuru merdane ile açılır, kalıba yerleştirilir ve fazlalıkları alınır. Kalıbın tamamını kaplayacak bir aluminyum folyo ile kapatılır. Yemek çatalı ile bilhassa orta kısımlara gelecek şekilde vurularak delikler açılır.
  5. Kuru fasulyeler ile kalıbın tamamı doldurulur, buzdolabında 1 saat bekletilir. 180 0C fırın ısısında 1520 dakika pişirilir, fırından çıkartılır. Kuru fasulyeler ve folyo hamurun üzerinden alınır, tekrar fırına koyulur, hafif renk alınca fırından çıkartılır.
  6. Tart hafif soğuduktan sonra içine hazırlanan bademli iç dolgu harcı doldurulur, palet bıçak ile düzeltilir. Üstlerine uzunlamasına kesilmiş armutlar yerleştirilir, üzerine sıvı şanti ile karıştırılmış pastacı kreması koyulur ve palet bıçak ile yayılır.
  7. En üst kısma milföyden yapılmış kafes yerleştirilir, üstüne yumurta sürülür ve tekrar fırında üstleri kızarana kadar pişirilir. Soğuduktan sonra, tartın üzerine ısıtılmış kayısı marmeladı sürülür.