Bademli Vişneli Turta

  1. Patrisyen Pat Hamuru; Fırın tepsisinin üzerine yağlı kağıt yerleştirilir ve istenilen boyda turta çemberi koyularak kalem ile çizilir, yerleri tespit edilir. Ayrıca ucunda büyük düz bir düy takılı sıkma torbası hazır bekletilir.
  2. Toz badem, toz şeker ve yumurta sarısı ile benmaride ısıtılır, mikserde iyice çırpılır.
  3. Yumurta beyazı ve toz şeker mikserde çırpılarak marenga hazırlanır.
  4. Yumurta sarılı karışımın içine önce 1/3 kadar marenga katılır, kevgir ile karıştırılır, karıştırma devam ederken un azar azar yedirilir daha sonra marenganın kalanı karışımın içine ilave edilir. Hazırlanan karışım, sıkma torbası ile kağıt üzerinde daireler çizer gibi sıkılarak kağıt üzerindeki çizgilere kadar doldurulur. 180 0C fırın ısısında pişirilir.
  5. Kakaolu Krema yapımı; Bir kap içinde süt ve kakao tozu kaynarken diğer bir tencere içine yumurta, şeker, nişasta, acıbadem esansı ve vanilya koyulur, tel ile karıştırılarak benmaride ısıtılır. Kaynamış süt, yumurtalı karışımın içine dökülür sonra ocak üzerinde tel ile devamlı karıştırılarak pişirilir ve soğumaya bırakılır.
  6. Turtanın yapımı; Kakaolu krema, altı yuvarlak bir tencere içinde, benmaride ılık olacak şekilde ısıtılır. Eritilmiş jelatini kattıktan sonra çırpılmış Suldy şanti ilave edilerek karıştırılır. 
Pişen patların kenarlarındaki fazlalıkların üzerine turta çemberi koyularak bıçakla kesilir, düzeltilir.
  7. Her dilim patın üzerine hazırlanan krema karışımı palet bıçak ile sürülür, üstlerine vişne kompostoları yerleştirilir sonra ikinci kat aynı şekilde yapıştırılır. Buzdolabında dondurulur. 
Turtanın her tarafı krema ile sıvazlanır, dondurulduktan sonra üzerlerine glasür dökülür ve süslemeleri yapılır.