Baklava

  1. Un tezgaha konulur ve ortası havuz yapılır. Yumurta, tuz ve su ilave edilip sert bir hamur yapılır. Hamur yapıldıktan sonra nemli bez ile kurumaması için örtülür ve 10 dakika dinlenmeye bırakılır.
  2. Hamur ikinci bir kez esneklik vermek için yoğrulur ve dinlendirilir. Dinlendirilmiş hamur ikiye bölünür ve el ile tezgahta iki ad uzatılarak fitil yapılır.
  3. Fitiller bıçak ile 10 veya 12 adet eşit parçaya bölünür, nişastalanıp yaklaşık 20 cm çapında merdane ile açılır, ara katlara tekrar nişasta serpilir.
  4. Açılan hamurlar yaklaşık 30 dakika üzeri örtülü bir şekilde dinlendirilir. Uzun baklava oklavası ile açma işlemi nişasta serpilerek tamamlanır.
  5. Açılan yufkalar istenilen baklava tepsisine göre 5 veya 6 adet yufka tepsinin alt kısmına serilir. Arasına ceviz veya fıstık konulur. Daha sonra kalan açılmış yufkalar tepsiye serilerek kesim yapılır.
  6. 5- 50 derecede eritilmiş biskin baklava kepçe yardımı ile gezdirerek dökülür. Yapılan baklava daha önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 210 -220 derecede pişirilir.
  7. Pişen baklavanın üzerine şurup dökülür, isteğe bağlı yeşil fıstık veya ceviz ile süslenir ve bir saat dinlendikten sonra servise sunulur.