Ballı Cevizli Brios

  1. Hamurun yapılışı; Unun ortası havuz gibi yapılır. Maya, ılık su, ılık süt, yumurtalar ve şeker katılarak yoğrulur. Hazırlanan hamur, miksere koyulur ve tuz ilave edilerek 5 dakika kadar düşük hızda çalıştırılır. En son Alba yağı ilave edilir, karışım tamamlanınca mikserden alınır. Üstü bir naylon ile örtülü olarak, buzdolabında en az 30 - 40 dakika bekletilir.
  2. Üst glasür karamelasının yapılışı; Bir kap içinde cevizler hariç bütün malzemeler bir spatul ile karıştırılarak kaynatılır ve ateşten alınır, sonra cevizler ilave edilir.
  3. Hamura son şeklinin verilmesi; Hamur, merdane yardımı ile açılır. Önce üstüne palet bıçak ile yumuşatılmış Alba yağı sürülür, sonra tarçın, toz şeker ve esmer şeker karışımı, yağın üstüne serpiştirilir. Bu esnada, isteğe bağlı bir miktar kırık cevizde koyulabilir.
  4. Hamur rulo halinde sarılır, üstü örtülü olarak dondurulur. Buzdolabından alınan rulo hamur keskin bir bıçak ile 2-3 cm kalınlığında dilimlenir. Tabanı ve yanları yağlanmış kalıp içine kesilen dilimler, belirli aralıklarla boşluk bırakılarak (2cm) yerleştirilir. Üzerine bir naylon kullanılarak bastırılır, sonra üstlerine bir yemek kaşığı ile cevizli glasür serpiştirilir. Bu bastırma işi iyi yapılmazsa hamur pişerken ortaları dışarı taşar ve üstündeki cevizler de yanlara kayabilir. Diğer bir şekilde çöreklerin mayaya gelme esnasında üstlerine yağlı kağıt, sonra ince bir sac koyarak, ortadan taşma engellenebilir. Çörekler, fırına gireceği zaman üstündeki yağlı kağıt ve sac geri alınır sonra cevizli karamel ılık olarak üstlerine yerleştirilip, hemen fırına yerleştirilir. 180 0C fırında yaklaşık 30 dakika, çöreklerin üstleri kızarınca fırından çıkartılır. İstenirse, bu çöreklerden bir defada fazla miktarda yapılıp, üstlerine glasür koymadan derin dondurucuda 2 ay saklanabilir, lazım oldukça üstlerine cevizli glasür serpilip, mayaya getirilip, fırında pişirilir.