Fındıklı Şokola Tart

  1. Hamur ve boş tartın hazırlanması; Biskin ve Alba yağı ile un ve pudra şekeri parmak ucuyla harmanlanıp, ufalanır. Daha sonra vanilya, su ve çatal ucuyla çırpılmış yumurtalar katılır. Tekrar parmak ucuyla yoğrularak hamur toparlanır. Bir gün üstü sarılı olarak buzdolabında bekletilir.
  2. Tart hamuru merdane ile açılır, kalıba yerleştirilir ve fazlalıkları alınır. Kalıbın tamamını kaplayacak bir aluminyum folyo ile kapatılır. Yemek çatalı ile delikler açılır. Kuru fasulyeler ile kalıbın tamamı doldurulur, 180 0C fırın ısısında 15-20 dakika pişirilir, fırından çıkartılır. Kuru fasulyeler ve folyo hamurun üzerinden alınır, tekrar fırına koyulur, renk alınca fırından çıkartılır.
  3. Albamiks bitter kuvertur, bıçak ile küçük parçalara bölünüp, benmaride Alba yağı ile beraber eritilir. Diğer tarafta ise mikser kazanına yumurtalar ve toz şeker koyulup ısıtılır,mikserde çırpılır. Çırpma işlemi bitince mikser teli çıkarılır, içine eritilmiş kuvertur ile Alba yağı karışımı ve sulandırılmış nişasta, vanilya katılır. Karıştırma işi tahta kaşık ile yavaş ve dikkatli olarak yapılır. Hazırlanan karışım, önceden pişirilmiş boş tartın içine doldurulur. Üstlerine fındıklar serpiştirilip 180 0C fırın ısısında 10-12 dakika pişirilir. Tart soğuduktan sonra üstlerine hafif pudra şekeri serpilir.