Fıstıklı Portakallı Tart

  1. Portakallı Tart; İyi bir tart hamuru yapmak için önce Biskin ve Alba yağı, un ve pudra şekeri parmak ucuyla harmanlanıp, ufalanır.
  2. Daha sonra vanilya, su ve çatal ile çırpılmış bütün yumurtalar katılır.
  3. Tekrar parmak ucuyla yoğrularak hamur toparlanır.
  4. 1 gün üstü sarılı olarak buzdolabında bekletilir. Hamur hemen yoğrulup merdane ile açılmaya çalışılırsa parçalanır, mecburiyet karşısında parçalar ilave edilip yapıştırılır.
  5. Fıstıklı Harç; Alba yağı ile pudra şekeri mikserde çalıştırılır ve yumurtalar tek tek katılır. Daha sonra un ve yeşil boz toz fıstık ilave edilerek karışım hazırlanır.
  6. Pastacı Kreması; Pastacı kreması soğuk su ile 3-4 dakika çırpılır. 15 dakika dinlendirilir sonra tekrar kısa bir süre daha çırpılır, içine limon kabuğu rendesi ve sıvı şanti katılır, 1 dakika daha çalıştırılıp mikserden alınır.
  7. Tart hamuru, merdane ile açılır, tart kalıbına yerleştirilir, kenarları alınır. Kalıbın tamamını kaplayacak bir aluminyum folyo ile kapatılır. Yemek çatalı ile bilhassa orta kesime gelecek şekilde vurularak delikler açılır.
  8. Kuru fasulyeler kalıbın tamamına doldurulur. 180 0C’de 10 -15 dakika pişirilir sonra fırından alınır. Kalıp üstündeki fasulyeler ve folyo geri alınır. Tekrar hafif renk alana kadar fırına sürülür. Fırından çıkan tartın üstüne hemen fıstıklı harç koyulur, 10-15 dakika daha pişirilir.
  9. Bir saat sonra tartın üstüne önceden hazırlanan limonlu pastacı kreması tartın ortası hafif tümsek olacak şekilde palet bıçak ile yaydırılır.
  10. Üstüne kesilmiş taze dilim portakallar yerleştirilir, fıstık serpilir, sıcak veya soğuk jöle ile kaplanır.