Hurmalı Kurabiye

  1. Öncelikle hurmalar bir miktar kaynamış su içinde 10-15 dakika kadar bekletilir. Daha sonra hurmalar sudan alınır ve bir bez veya havlu kağıt ile silinir, çekirdekleri çıkartılır, bıçak ile çok küçük olmayan parçalara bölünerek hazır bekletilir.
  2. Un, kakao ve hamur kabartma tozu bir arada hazırlanır, bekletilir. Diğer tarafta mikser kazanına Biskin yağı, toz şeker ve vanilya koyulup iyice çırpılarak kabartılır. Daha sonra mikser kazanına hurmalar ve un, kabartma tozu ve kakao karışımı ilave edilerek karışım 1 dakika daha çalıştırılır. Hazırlanan karışım, mikserden tezgah üstüne boşaltılır ve mısır gevreği ilave edilir, parmak uçları ile karıştırılarak fazla ezilmeden karışım tamamlanır.
  3. Hamur, bütün ceviz büyüklüğünde parçalara bölünür, önce iki el ile yuvarlanıp top şekli verilir daha sonra tekrar el yardımı ile yuvarlanarak biraz uzatılır ve mermer tezgah üstüne yerleştirilir. Üzerlerine fırça ile yumurta beyazı sürülür sonra file fıstık serpilir ve fırın tepsisine yerleştirilir. 170 0C fırın ısısında 12-15 dakika kadar pişirilir.