Kara Kulce

  1. Un, kakao, tuz ve kabartma tozu iyice karıştırılır ve bekletilir. Alba yağı ve kuvertür benmaride eritilir, içine vanilya koyulur.
  2. Mikserde yumurta, şeker 2-3 dakika çırpılır, eritilmiş Alba yağı ve kuvertür karışımı (sıcak olmayacak) mikserde yumurtaya yedirilip çırpılır ve mikserden çıkartılıp altı yuvarlak bir kabın içine boşaltılır.
  3. Öncelikle, bir spatul ile karıştırılarak, un, kakao, tuz ve kabartma tozu karışımı yedirilip, daha sonra kuru yemişler ve kıyılmış kuvertürler ilave edilir.
  4. Bir fırın tepsisine, merdane ile 1/4 cm. kalınlıkta açılmış sable hamuru önce 160-170 0C fırında pişirilir. Tam pişmesine yakın fırından alınır, daha önce yapılan karışım hızlı bir şekilde, palet bıçak ile yayılıp tekrar fırına sürülür. Fırın ısısı 120-130 0C’ye düşürülür, yaklaşık 10 dakika daha fırında pişirilir. Soğumasına yakın cetvel ve keskin bıçak kullanılarak kareler halinde kesilir.
  5. Ayrı bir çeşit yapmak düşünülürse, üstü yağlanmış, unlanmış fırın tepsisine, yemek kaşığı kullanılarak dökme işlemi yapılır. Fırın ısısı 120 0C’de (turbo fırın) kısa bir süre 10-12 dakika kadar pişirilir. Fakat bu çeşit için un miktarı bir kat daha artırılır.