Kestaneli Cevizli Turta

  1. Pandispanya; Albamiks Pandispanya, toz badem ve su ile mikserde 6-7 dakika çalıştırılır, mikserden alındıktan sonra eritilmiş Alba ve kıyılmış cevizler ilave edilerek karıştırılır. Turta çemberlerine 3/4'ünü geçmeyecek şekilde doldurulur, 180 0C‘lik fırında yaklaşık 40 dakika kadar pişirilir.
  2. Beyaz Kanaş Krema; Bir kap içinde sıvı şanti kaynatılır ve ateşten alınır. İçine kıyılmış beyaz kuvertürler katılır. 5 dakika sonra çırpma teli ile karıştırılır ve soğumaya bırakılır. Kullanılacağı zaman yumuşatılmış tereyağı ve kestane püresi ilave edilir.
  3. Çikolatalı Krema; Toz şeker ve su 125 0C’ye kadar kaynatılır. Diğer tarafta mikserde yumurtalar iyice çırpılır, içine kaynatılmış şurup azar azar dökülür. Mikserden alınan şekerli yumurta bir çelik tencereye boşaltılır, tekrar karıştırılarak benmari de bir müddet daha ısıtılır. Benmariden çıkartılan karışım, imkanı varsa buzlu su içinde ılık hale getirilir. Karışım ılık hale gelince, çırpılmış şantiden bir miktar koyulur daha sonra erimiş kuvertür ve kalan şanti karıştırılarak yedirilir.
  4. Turta çemberi az bir şekilde yağlanır. Çember pudra şekerine batırılır, şekerin fazlasını almak için çember masaya vurulup fazlası alınır. Çember bir sac plaka tepsisine oturtulur, tabanına bir adet cevizlibademli dilim pat yerleştirilir. (Burada cevizler çok büyük ise keserken pandispanya dağılabilir), üstü hafif şuruplanır.
  5. Üstüne hazırladığımız kestaneli beyaz kremadan bir miktar koyup palet bıçak ile yaydırılır. Kremanın üstüne iri kestane kırıntıları yerleştirilir, ikinci dilim pandispanya oturtulur, hafif şuruplanır. Çemberin kalan boş kısmı, çikolatalı krema ile doldurulup, buzdobında 2 saat bekletilir. 
3. Turta çemberden çıkartılır, üstüne karamel jöle sürülür veya her tarafı kanaj krem ile sıvanır, üstüne glasür dökülür. Kestane taneleri ve yeşil renk badem ezmeli yapraklar, cevizli krokant vs. koyarak isteğe bağlı süslenir.