Kırıntılı Cevizli Kek

  1. Kırıntının yapılışı; Önce toz şeker ve portakal kabuğu el ile ovalanıp, renk ve aroma elde edilir. İçine ceviz kırıntısı, un ve tarçın katılır, bir spatul ile karıştırılır. Daha sonra küçük parçalar halinde Alba yağı ilave edilir ve spatul ile bir süre karıştırıldıktan sonra elde parmak uçları ile hafif hafif ovalayarak hamurun birbirine kaynaması sağlanır. Hamur buzdolabında en az 1 saat bekletilir. Buzdolabından alınan hamur bir silpat üzerinde irili ufaklı olacak şekilde elle ufalanır ve 10 dakika kadar orta hızda fırında kurutulur. Bu hazırlığı diğer bir şekilde yapmak için 2-3 gün öncesinden hazırlayarak dışarıda kendi halinde de kurutabilirsiniz. Kullanılmayan kırıntılar 2 ay derin dondurucuda saklanabilir.
  2. Kekin yapılışı; Önce toz şeker ve portakal kabuğu el ile ovalanır. Bir kağıt veya kap içinde un, kabartma tozu, tuz, vanilya ve tarçın hazır bekletilir. Mikser içine portakal kabuğu ile ovalanan şeker, süt, sıvı şanti ve yumurtaları koyduktan sonra bir iki dakika çırpılır ve mikserden alınır.
  3. Tabanı yuvarlak başka bir kaba boşaltılır. İçine eritilmiş Alba yağı (sıcak olmayacak) daha sonra da unlu karışım ilave edilir ve bir spatul ile yavaşça karıştırılırken, kırıntıların yarısı da karışıma ilave edilir. Kalıba boşaltılan kekin üzerine tekrar kalan kırıntılar serpilir ve 180 0C fırında pişirilir. Farklı şekillerde olması için kek kalıbı, tepsi veya silikon mekik kalıplarına koyulabilir.