Macaron

  1. Yumurta beyazı, 80 gr toz şeker ile mikserde çırpılırken içine krem tartar katılır, krem tartar olmayan yerde biraz tuz koyulur. Krem tartar veya tuz marenganın yapısını güçlendirir.
  2. Pudra şekeri ve bademler harmanlanır.
  3. Marenga hazır olunca, mikserden alınır, altı yuvarlak bir tencere içinde bademli karışım ile dikkatli ve yavaşça karıştırılır. Karışımın, ne az nede fazla olmaması gerekir.
  4. Harmanlanan malzeme spatül veya kevgir ile karıştırılarak yumurta akına yedirilir.
  5. Tepsinin üzerine yağlı kağıt konur. Ucunda 8 numara düz düy bulunan sıkma torbası ile yağlı kağıt üzerine belirli aralıklarla sıkılır.
  6. Turbo fırında 160 0C 5 dakika daha sonra 7 dakika 140 0C’de pişer, fırın kapatılır, 3-5 dakika daha fırında yalnız vantilatörler çalışır halde bekletilir. Fırın tip ve modelleri derecelerde farklılık gösterir bu yüzden fırın ısı ayarını bir defada tespit etmek kolay olmayabilir.
  7. Fırında çıkan makaron tepsisinin bir ucu yukarı kaldırılır, yağlı kağıt ile tepsi arasına az miktar su dökülür, böylelikle, makaronlar yağlı kağıttan kendi kendine çıkmış olur.
  8. Soğuyan makaronlar, daha sonra birbirlerine yapıştırılır. Yapıştırmak için kremabör içine katılan meyve püreleri kullanılır. Fıstıklısına kremabör-fıstık ezmesi, kakaoluda erimiş kuvertur-kremabör kullanılır. Buzdolabında saklanır. Boya katılacaksa, marenga mikserden alınmadan son dakika içinde katılır ve makine kapatılır.