Naneli Tek Pasta

  1. Nane Suyu; Taze nanelerin yaprakları, saplarından tek tek ayıklanıp yıkanır ve kaynar su içinde 1 dakika haşlanır, hemen sıcak sudan çıkartılıp buzlu suyun içine koyulur. Böylelikle, taze nane yeşil rengini kaybetmez. Haşlanmış taze naneler süzgeçten süzdürülüp, blender’e koyulur ve içine 300 gr su ilave ederek blender çalıştırılır. Daha sonra tülbentten geçirilir, suyu ve posası saklanır.
  2. Naneli Pastacı Kreması; Albamiks pastacı kreması, nane suyu ile beraber mikserde çırpılır. Hazırlanan krema altı yuvarlak başka bir çelik tencereye boşaltılır, jelatinler ilave edilerek karıştırılır ve ılık olacak şekilde sıcak su banyosunda ısıtılır. Böylelikle içine katılan jelatinin donması önlenir. Daha sonra çırpılmış şanti ilave edilerek karışım hazır hale gelir.
  3. Kakaolu Pandispanya; Hepsi bir arada mikserde 6-7 dakika çırpılır, rulo pasta hazırlığı yapar gibi tabanında yağlı kağıt olan tepsiye boşaltılır, palet bıçak ile yaydırılır ve 180-200 0C fırın ısısında pişirilir.
  4. Çikolatalı Krema; Pastacı kreması ve ganaş krem, altı yuvarlak bir tencere içinde ılık olacak şekilde benmaride ısıtılı, sonra eritilmiş jelatin katılır. Karışım bekletilmeden kullanılır.
  5. Pasta kalıbı az miktar sıvı yağ ile yağlanıp pudra şekerine batırılır, şekerin fazlası, kalıbı tıklatıp vurarak geri alınır.
  6. Kalıbın tabanına 1 adet ince kakaolu pandispanya pat yerleştirilir ve üstü şekerli şurup ile ıslatılır.
  7. Şekerli şurubun içinde bir miktar nane suyu olabilir. Üstüne hazırlanan çikolatalı kremadan 1/2-1 cm kadar doldurulur tekrar üzerine ikinci kakaolu pandispanya patı yerleştirilip, şekerli şurup ile ıslatılır.
  8. Kalıbın geri kalan kısmı ise naneli krema ile doldurulur ve buzdolabına koyulur. 2 saat sonra üstlerine soğuk jöle sürülür ve kalıptan çıkartılıp süslenir. Kalıplar tek pasta içinse, kullanılacak kakaolu pandispanyanın boyları kalıp içine kolay girip çıkacak şekilde olmalı.