Sezar Turtası

  1. Pandispanya; Hepsi mikserde 6-7 dakika çırpılır. 180 0C’de yaklaşık 40-45dakika pişirilir.
  2. Portakallı Krema; Toz şeker ile portakal kabuğu rendesi, el ile iyice ovalanır, mikserde yumurta ile birkaç dakika için çırpılırken, diğer bir kap içinde portakal suyu ve krema kaynatılır. Mikser içine azar azar yedirilir. Başka bir kaba boşaltılan karışım, karıştırılarak kaynama noktasına kadar getirilir fakat kaynatılmaz. Kaynama oluşursa hem yumurta kesilebilir hem de yumurta kokusu ön plana çıkar. 80-85 0C olmalı. Ilık hale gelince soğuk suda yumuşatılmış jelatinler yedirilir. Hazırlanan krema, turtanın orta katına yerleştirileceği için turta çemberinden az küçük boyda olan tepsilere 1 cm. den az olmayacak şekilde doldurulup dondurulur ve bekletilir.
  3. Portakal Şekerleme; Toz şeker ve su kaynatılır, portakallar dilimlere bölünür ve dış zarları bıçak ile taranıp alınır, sonra kaynamakta olan şurubun içine koyulur. Çok kısık ateşte dilim portakallar reçel kıvamına gelince ateşten alınır ve soğutulur. Bu işlemin her gün yapılmaması için bir defada fazla yapıp, kavanozlar içinde buzdolabında saklamak zaman kazandırır.
  4. Çikolatalı Krema; Toz şeker ve su 125 0C’ye kadar koyulaştırılır. Diğer tarafta, mikserde yumurtalar iyice çırpılırken kaynatılmış şurup azar azardökülerek yedirilir. Mikserden alınan karışım bir çelik tencereye boşaltılır, tekrar karıştırılarak benmaride bir müddet dahaısıtılır. Karışım ılık hale gelince, içine, şantiden bir miktar konur karıştırılır, sonra eritilmiş ılık kuvertür, daha sonra kalan şantinin tamamı yedirilip krema hazır hale getirilir.
  5. Boya Tabancası ile Püskürtme; Kakao yağı ve kuvertür benmaride eritilir, tülbentten geçirilir. Ilınınca, derin dondurucudan çıkartılan turtanın üstüne püskürtme yapılır. Bu işlemi her gün yapmamak için bir defa fazla miktar yapılır, buzdolabında saklanır. Hiçbir şekilde doğrudan ateşte eritilmez.
  6. Turta çemberi, çok ince bir şekilde ince yağ ile yağlanır ve üstüne pudra şekeri serpiştirilir, sonra çember bir yere vurulup şekerin fazlası alınır. Çember saç plaka tepsisi üstüne oturtulur.Tabanına bir adet bademli kakaolu pat yerleştirilir, üstü, portakal şekerlemesinden artan şurup ile hafif ıslatılır. Üzerine, çemberin 1/3'ü kadar çikolatalı krema yerleştirilir ve ikinci dilim pandispanya oturtulur. Dilimin üzerine hafif çikolatalı krema sürülür, üstüne kalıptan çıkartılan donmuş portakallı krema yerleştirilir. Daha sonra portakal şekerlemesi koyulur, kalıbın tamamı çikolatalı krema ile doldurulur, buzdolabında 2 saat bekletilir.
  7. Süsleme için turta çemberden çıkartılır. Çift yağlı kağıt torba içine çikolatalı krema koyulur, uçları geniş üçgen olacak şekilde makas ile kesilir veya bu işe uygun düy takılı torba ile sıkılarak, turta üstünde bir yan gidiş ve geliş şekli yapılır, daha sonra tekrar derin dondurucuya koyulur ve 2 saat dondurulur.
  8. Boya tabancasının içindeki çikolata ile derin dondurucudan alınan turtanın her bir yanına püskürtme yapılarak değişik ve güzel bir şekil alması sağlanır. Son olarak turtanın ortasına bir kaç dilim portakal şekerlemesi koyulur.