Tropik Baton Pasta

  1. Rulo; Pandispanya tozu ve su mikserde 6-7 dakika çalıştırılır. Bir silpat veya yağlı kağıt üzerine dikdörtgen rulo çemberi oturtulur, içine rulo hamuru yeteri kadar dökülür. Önce spatul bıçak ile her tarafa yayılır, daha sonra düz cetvel gibi bir ağaç çıtası ile baştan sona taranıp hamurun fazlası dışarı alınır. Buradaki amaç yapılan ruloların eşit ve aynı kalınlıkta olmasıdır. 200 0C fırında pişirilir.
  2. Tropik Krema; (Yoğunluk kazanması için diğerleri ile beraber karıştırılır) Yaprak jöle 12 adet (Soğuk suda bekletilir) Yaprak jöle hariç, bütün malzemeler bir çelik kaba koyulur ve 30 0C’yi geçmeyecek şekilde ısıtılır (Ilık olacak). Eritilmiş jelatinler katılır, daha sonra çırpılmış şanti karıştırılarak yedirilir, bekletilmeden kullanılır.
  3. Pastanın yapılışı; Beş adet ince rulo, katların arasına kayısı marmeladı sürülerek üst üste yapıştırılır ve buzdolabında 1 saat bekletilir. Pasta kalıpta yapılacaksa, kalıbın ölçüsüne göre daha önceden hazırlanan kayısı sürülen rulolardan keskin bir bıçak ile 1 cm. eninde (ölçü yapılacak çeşide göre değişir) kesilerek kalıba yerleştirilir ve kalıp dolana kadar aynı işleme devam edilir. Fazlası üstü sarılı olarak buzdolabına veya derin dondurucuya koyulur. Bu hazırlık kısmı krema hazırlanmadan önce yapılır. Kremanın içinde jelatin olduğu için bekletilmez.
  4. Hazırlanan krema, kalıbın yarısına kadar doldurulur, ortasına ise ekler pasta hamurundan uzun olarak kesilmiş, pişmiş, içinde şanti bulunan baton yerleştirilir. Kalan kremadan kalıbın tamamı doldurulur ve üstü kalıp boyunda kesilmiş rulo ile kapatılır, buzdolabında dondurulur. 
3) Kalıp ters yüz edilir. Pastanın üstüne soğuk jöle sürülür.