Zigana

  1. Alba yağı hariç ilk bölümdeki tüm malzemeler mikserde iyice çırpılır. Daha sonra altı yuvarlak bir tencereye boşaltılıp, erimiş Alba yağı kevgirle bu malzemelere karıştırılıp yedirilir.
  2. Yumurta beyazı ile toz şeker marenga yapılır, hazırlanan marenga delikli bir kevgir ile karıştırılarak önceki karışıma yedirilir.
  3. Bir silpat üstüne ortası boş olan dikdörtgen alüminyum çerçeve oturtulur, (2-3 mm kalınlıkta) Hazırlanan bademli hamurdan alüminyum çerçevenin tamamını dolduracak miktarda koyulur, düzgün bir çıta ile taranıp, bütün boşluklar dolduktan sonra hamurun fazlası mermer üstüne alınır. Çerçeve tekrar kullanılmak üzere silpatın üstünden alınır. Mermer üstünden alınan fazlalık hamur tekrar ikinci plaka yapımında kullanılır.
  4. Plakalar 200-220 derece fırında 710 dakika kadar pişirilir. Fırından çıkarılan plakaların üstüne yağlı kağıt konur, ters yüz edilir, silpat geri alınır. Genelde bu formül ile 6 veya 7 plaka yapılır.
  5. Her bir plaka üstüne, önce portakal marmeladı, yoksa kayısı marmeladı sürüldükten sonra, üstüne kanaj krem sürülüp piramit pasta gibi üst üste yerleştirilir. Buzdolabında bir müddet dondurulur, sonra baton pasta yapar gibi bıçak ile parçalara kesilip bölünür. Her bir baton adedi kanaj krem ile sıvanır, üstlerine ve yanlarına çikolata glasür dökülür. Bir müddet buzdolabında bekletilir. Daha sonra tek pasta için dilimlenir, üstlerine süs yapılır.